Z wiztą w Parlamencie Europejskim 22-25 IX 2018

 W ostatnim tygodniu września, a zarazem na samym początku kalendarzowej jesieni, przepełnionej czerwono-złotymi barwami liści, kolejna grupa gości zaproszonych przez posła Jarosława Kalinowskiego odwiedziła Brukselę.

Mieszkańcy północnego Mazowsza, a dokładniej powiatów ciechanowskiego i przasnyskiego, odbyli spotkanie z posłem w Parlamencie Europejskim, na którym nie zabrakło rozmów o rolnictwie i bieżących pracach Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Goście mieli możliwość zobaczenia sali posiedzeń plenarnych, w której odbywają się główne debaty i głosowania. Dzięki tej wizycie można było poczuć parlamentarną atmosferę i zdobyć podstawową wiedzę o funkcjonowaniu PE.

Wśród uczestników wycieczki byli także goście wyjątkowi. Miss Polski 2014 Ewa Mielnicka-Cekała i jej mąż Łukasz Cekała przyjechali do Brukseli na zaproszenie posła Kalinowskiego jako Para Młoda, która ślubowała sobie podczas tradycyjnego Wesela Kurpiowskiego w Kadzidle. Poseł Kalinowski co roku, jako gość tej uroczystości, wręcza Parze Młodej zaproszenie do Brukseli.

Po zwiedzaniu Parlamentu, goście wraz z panią przewodnik udali się na zwiedzanie pięknej architektonicznie stolicy Belgii, pełnej wielu niesamowitych budynków i miejsc. Zwrócili uwagę na Rynek Główny z gotyckim ratuszem i domami kupieckimi, Dom Króla, figurkę siusiającego chłopca - Manneken Pis, który jest symbolem Brukseli, a oprócz tego Katedrę Świętych Michała i Guduli. Mieli też chwilę na zakup pamiątek dla swoich najbliższych, jak i czas na skosztowanie belgijskiej czekolady, frytek i gofrów. Dzień wypełniony dużą ilością pozytywnych przeżyć zakończył się uroczystą kolacją wraz z europosłem Jarosławem Kalinowskim.

Następnego dnia wycieczkowicze udali się do symbolu technicznych osiągnięć „wieku atomu", jakim jest Atomium, znajdujące się na przedmieściach stolicy UE. Uczestnicy wycieczki zwiedzili też drugie po Rotterdamie miasto portowe Europy, a zarazem największy na świecie ośrodek szlifierstwa diamentów, jakim jest Antwerpia. Podziw zwiedzających wzbudziła wybudowana w stylu gotyckim Katedra Najświętszej Maryi Panny (jedna z najwyższych budowli sakralnych tego typu na świecie), jak również Grote Markt - rynek w centrum Antwerpii, pełen wielu cennych zabytków, takich jak ratusz miejski czy fontanna Brabo, wokół której wszyscy usłyszeli legendę o rzymskim żołnierzu. Zachwytom nie było końca także po ujrzeniu spektakularnej architektury dworca kolejowego, określanego mianem Kolejowej Katedry.

Po takiej ilości wspaniałych atrakcji, pełni wrażeń i zadowolenia, goście szczęśliwie wrócili w swe rodzinne strony.

Galeria zdjęć do obejrzenia TU.